All-America selections are made by the NJCAA Division I Men's Basketball Committee
FIRST TEAM ALL-AMERICANS | |||||
PLAYER | COLLEGE | POS. | HT. | CLASS | |
Demarcus Demonia | Allegany Maryland | G | 6-7 | So. | |
Chris Duarte | Northwest Florida State | G | 6-6 | So. | |
Tyson Jolly | Trinity Valley (TX) | G | 6-4 | So. | |
Demarkus Lampley | Wallace State-Hanceville (AL) | G | 6-3 | So. | |
Gaige Prim | South Plains (TX) | C | 6-9 | So. | |
James Rojas | Hutchinson (KS) | F | 6-7 | So. | |
Jayden Scrubb | John A. Logan (IL) | G | 6-6 | Fr. | |
Miles Thomas | Walters State (TN) | F | 6-6 | So. | |
Tomas Woldetensae | Indian Hills (IA) | G | 6-5 | So. | |
Alonzo Verge, Jr. | Moberly Area (MO) | G | 6-3 | So. |
SECOND TEAM ALL-AMERICANS | |||||
PLAYER | COLLEGE | POS. | HT. | CLASS | |
DeMierre Black | Roane State (TN) | G | 6-4 | So. | |
Isaac Bonton | Casper (WY) | G | 6-3 | So. | |
Vince Cole | USC-Salkehatchie (SC) | G | 6-6 | Fr. | |
Malik Curry | Palm Beach State (FL) | G | 6-1 | So. | |
Jervay Green | Western Nebraska | G | 6-3 | So. | |
Logan Hokanson | Snow (UT) | G | 6-0 | So. | |
Valdir Manuel | Harcum (PA) | F | 6-9 | Fr. | |
Brandon Rachal | Pearl River (MS) | G | 6-6 | So. | |
Tajzmel Sherman | Collin County (TX) | G | 6-4 | So. | |
Chris Whitaker | Cochise (AZ) | G | 6-3 | Fr. |
THIRD TEAM ALL-AMERICANS | |||||
PLAYER | COLLEGE | POS. | HT. | CLASS | |
Luka Barisic | Highland (IL) | F | 6-9 | So. | |
Tevin Brewer | Coffeyville (KS) | G | 5-8 | So. | |
James Burn | Eastern Arizona | F | 6-6 | Fr. | |
Eric Lovett | Missouri State-West Plains | G | 6-5 | So. | |
James Jones, Jr. | Williston State (ND) | G | 6-4 | So. | |
Charles Manning, Jr. | Florida SouthWestern State | G | 6-6 | So. | |
AJ McNeil | Redlands (OK) | G | 6-3 | So. | |
Kevin Norman | Angelina (TX) | G | 6-4 | So. | |
James Reese | Odessa (TX) | G | 6-4 | So. | |
Jalin Wimberly | Andrew (GA) | G | 6-3 | So. |
HONORABLE MENTION ALL-AMERICANS | |||||
PLAYER | COLLEGE | POS. | HT. | CLASS | |
Galen Alexander | Jones (MS) | F | 6-6 | So. | |
Kobby Ayetey | Baltimore City (MD) | F | 6-7 | So. | |
Anyeuri Castillo | Central Georgia Tech | F | 6-5 | So. | |
Kelton Edwards | Marshalltown (IA) | G | 6-5 | So. | |
Donte Tatum | Cape Fear (NC) | G | 6-1 | So. | |
Lony Francis, Jr. | Vincennes (IN) | F | 6-7 | So. | |
Duoth Gach | North Dakota SCS | G | 6-5 | Fr. | |
Cameron Johnson | Tyler (TX) | G | 6-3 | So. | |
Silas Love | Brunswick (NC) | F | 6-8 | Fr. | |
Ravel Moody | Northeastern Oklahoma A&M | F | 6-6 | So. | |
Torrey Patton | Indian Hills (IA) | G | 6-5 | So. | |
Alfonso Plummer | Arizona Western | G | 6-1 | So. | |
Malik Porter | Southern Idaho | F | 6-5 | So. | |
Tyrique Purvis | Coasta Alabama-South | G | 6-3 | So. | |
Kendrick Robinson | Olive-Harvey (IL) | G | 6-5 | So. | |
Juan Felix Rodriguez | Monroe (NY) | G | 6-0 | Fr. | |
David Sloan | John A. Logan (IL) | G | 6-0 | So. | |
Isiah Small | Seward County (KS) | F | 6-8 | So. | |
Khadim Sy | Daytona State (FL) | F | 6-10 | So. | |
Roti Ware | East Central (MS) | G | 6-3 | So. |