All-America selections are made by the NJCAA Division I Men's Basketball Committee
FIRST TEAM ALL-AMERICANS | |||||
PLAYER | COLLEGE | POS. | HT. | CLASS | |
Andres Feliz | Northwest Florida State | G | 6-2 | So. | |
L.J. Figueroa | Odessa (TX) | G | 6-5 | Fr. | |
Rashawn Fredericks | Motlow State (TN) | F | 6-6 | So. | |
Shane Gatling | Indian Hills (IA) | G | 6-2 | So. | |
Charles Jones Jr. | Southern Idaho | G | 6-2 | So. | |
Wendell Mitchell | Trinity Valley (TX) | G | 6-3 | So. | |
Tremell Murphy | Florida SouthWestern State | F | 6-6 | So. | |
JJ Rhymes | Hutchinson (KS) | G | 6-4 | So. | |
Isaiah Tisdale | Vincennes (IN) | G | 6-1 | So. | |
Ricky Torres | Missouri State-West Plains | G | 6-3 | So. |
SECOND TEAM ALL-AMERICANS | |||||
PLAYER | COLLEGE | POS. | HT. | CLASS | |
Ahmed Ali | Eastern Florida State | G | 6-6 | So. | |
Jaiveon Eaves | John A. Logan (IL) | G | 6-2 | So. | |
Brian Halums | Itawamba (MS) | F | 6-6 | So. | |
Ra'Shawn Langston | Connors State (OK) | G | 6-0 | So. | |
Mike Laster | Central Georgia Tech | G | 6-0 | So. | |
Chaz Mack | Cochise (AZ) | F | 6-6 | So. | |
Jay'Quan McCloud | Highland (IL) | G | 6-2 | So. | |
Vinnie Shahid | Western Nebraska | G | 5-10 | So. | |
Alonzo Verge Jr. | Moberly Area (MO) | G | 6-3 | Fr. | |
Travis Washington | Coffeyville (KS) | G | 6-0 | So. |
THIRD TEAM ALL-AMERICANS | |||||
PLAYER | COLLEGE | POS. | HT. | CLASS | |
Deshaw Andrews | USC Salkehatchie (SC) | F | 6-5 | So. | |
Demarcus Demonia | Allegany College of Maryland | F | 6-7 | Fr. | |
Isaiah Hart | Motlow State (TN) | G | 6-2 | So. | |
Christian Jacob | Kankakee (IL) | C | 6-8 | So. | |
Tra'Quan Knight | Shelton State (AL) | G | 6-1 | So. | |
Kur Kuath | Salt Lake (UT) | C | 6-9 | So. | |
Jhery Matos | Monroe (NY) | G | 6-6 | So. | |
Melvin Newbern Jr. | North Dakota SCS | F | 6-4 | So. | |
Mohamed Thiam | Marshalltown (IA) | F | 6-9 | So. | |
Austin Trice | Wabash Valley (IL) | F | 6-6 | So. |
HONORABLE MENTION ALL-AMERICANS | |||||
PLAYER | COLLEGE | POS. | HT. | CLASS | |
Channel Banks Jr. | Sheridan (WY) | G | 6-4 | So. | |
Christian Barrett | Jacksonville (TX) | F | 6-6 | So. | |
Davon Bolton | Eastern Arizona | G | 6-1 | So. | |
Jordan Brangers | South Plains (TX) | G | 6-2 | So. | |
Darnell Butler | Seminole State (OK) | G | 6-4 | So. | |
Patrick Dembley | Iowa Western | G | 6-1 | So. | |
Simon Falokun | Dawson (MT) | F | 6-9 | Fr. | |
Lony Francis Jr. | Vincennes (IN) | F | 6-7 | Fr. | |
Devin Hutchinson | Brunswick (NC) | F | 6-5 | So. | |
Darron Johnson | Western Oklahoma State | G | 6-2 | So. | |
TaJuan Johnson | Georgia Highlands | G | 6-1 | So. | |
Martin Kelly Jr. | Harford (MD) | G | 6-5 | So. | |
George Stanberry | Volunteer State (TN) | G | 6-1 | Fr. | |
Jashawn Talton | McLennan (TX) | G | 6-5 | So. | |
Khalid Thomas | Southern Idaho | F | 6-8 | Fr. | |
Eric Thornton Jr. | Pearl River (MS) | G | 6-2 | Fr. | |
Kevon Tucker | Gordon State (GA) | G | 6-3 | So. | |
Andre Walker | State Fair (MO) | G | 5-11 | So. | |
Josiah Wallace | Olney Central (IL) | G | 6-3 | Fr. | |
Brian Warren | Tyler (TX) | G | 5-11 | So. |